Prawo dla żeglarzy Paulina Poszytek

Roz­po­czął się czas przy­go­to­wań do sezo­nu żeglar­skie­go. Miło­śni­cy spor­tów wod­nych pew­nie mają już za sobą pierw­szy rejs majo­wy. Śpie­wa­nie szant przy ogni­sku, spo­tka­nia w tawer­nach, inte­gra­cja z zało­gą itp. zachę­ca­ją do spo­ży­wa­nia alko­ho­lu w znacz­nych ilo­ściach. W cią­gu dnia nie­je­den żeglarz wspo­ma­ga się „jed­nym piw­kiem”. Sto­su­jąc takie prak­ty­ki uwa­żaj! Pro­wa­dząc łód­kę po spo­ży­ciu alko­ho­lu nara­żasz się na odpo­wie­dzial­ność kar­ną. Dotkli­wość kary jest róż­na w zależ­no­ści od ilo­ści wydmu­cha­nych pro­mi­li pod­czas kon­tro­li.

UWAGA! Zmia­na sta­nu praw­ne­go (czer­wiec 2015). Aktu­al­ny wpis tutaj: Na wodzie bez alko­ho­lu. Nowe prze­pi­sy.

Stan nie­trzeź­wo­ści i stan po spo­ży­ciu alko­ho­lu

Są to dwa róż­ne poję­cia, któ­re defi­niu­je usta­wa o wycho­wa­niu w trzeź­wo­ści i prze­ciw­dzia­ła­niu alko­ho­li­zmo­wi.
Stan nie­trzeź­wo­ści zacho­dzi wte­dy, gdy:

  1. zawar­tość alko­ho­lu we krwi prze­kra­cza 0.5 pro­mi­la albo pro­wa­dzi do stę­że­nia prze­kra­cza­ją­ce­go tę war­tość lub
  2. zawar­tość alko­ho­lu w 1 dm³ wydy­cha­ne­go powie­trza prze­kra­cza 0,25 mg albo pro­wa­dzi do stę­że­nia prze­kra­cza­ją­ce­go tę war­tość.

Stan po spo­ży­ciu alko­ho­lu zacho­dzi, gdy zawar­tość alko­ho­lu w orga­ni­zmie wyno­si lub pro­wa­dzi do:

  1. stę­że­nia we krwi od 0,2 pro­mi­la do 0,5 pro­mi­la alko­ho­lu albo
  2. obec­no­ści w wydy­cha­nym powie­trzu od 0,1 mg do 0,25 mg alko­ho­lu w 1 dm³

Prze­stęp­stwo czy wykro­cze­nie
Przy kon­tro­li poli­cyj­nej bada­nie sta­nu trzeź­wo­ści odby­wa się przez tzw. „dmu­cha­nie” 🙂 W zależ­no­ści od tego ile pro­mi­li w wydy­cha­nym powie­trzu poka­że urzą­dze­nie, zasto­so­wa­nie będzie miał kodeks kar­ny lub kodeks wykro­czeń. Kodeks kar­ny regu­lu­je odpo­wie­dzial­ność kar­na spraw­cy czy­nu w sytu­acji gdy zacho­dzi nie­trzeź­wość, o tym sta­no­wi art. 178a § 1 k.k.
Kto, znaj­du­jąc się w sta­nie nie­trzeź­wo­ści lub pod wpły­wem środ­ka odu­rza­ją­ce­go, pro­wa­dzi pojazd mecha­nicz­ny w ruchu lądo­wym, wod­nym lub powietrz­nym, pod­le­ga grzyw­nie, karze ogra­ni­cze­nia wol­no­ści albo pozba­wie­nia wol­no­ści do lat 2.

 

Kodeks wykro­czeń nato­miast karze spraw­cę, gdy ten poru­sza się pojaz­dem mecha­nicz­nym w ruchu wod­nym po uży­ciu alko­ho­lu. Mówi o tym art. 87§1 k.w.:

Kto, znaj­du­je się w sta­nie po uży­ciu alko­ho­lu lub podob­nie dzia­ła­ją­ce­go środ­ka, pro­wa­dzi pojazd mecha­nicz­ny w ruchu lądo­wym, wod­nym lub powietrznym,podlega karze aresz­tu albo grzyw­ny nie niż­szej niż 50 zło­tych.

Jacht żaglo­wy to pojazd mecha­nicz­ny?

Jak pew­nie zauwa­ży­łeś, oba prze­pi­sy mówią o pro­wa­dze­niu pojaz­du mecha­nicz­ne­go. Od razu w gło­wie kieł­ku­je wąt­pli­wość — czy jacht żaglo­wy jest pojaz­dem mecha­nicz­nym.

Tak, jeśli jest wypo­sa­żo­ny w sil­nik. Wspo­mi­na też o tym art. 5 ust 2 usta­wy o żeglu­dze śród­lą­do­wej z dnia 21 grud­nia 2000 r.

FOTKA(449)Stat­kiem o napę­dzie mecha­nicz­nym jest sta­tek posia­da­ją­cy mecha­nicz­ne urzą­dze­nia napę­do­we, nie­za­leż­nie od spo­so­bu ich zamo­co­wa­nia.

 

Z powyż­szej defi­ni­cja wyni­ka, że pły­wa­jąc na żaglach i mając wyłą­czo­ny sil­nik, kie­ru­jesz pojaz­dem mecha­nicz­nym. Obec­nie rzad­ko spo­ty­ka się jach­ty, któ­re nie są wypo­sa­żo­ne w sil­ni­ki zabur­to­we.

 

Co w sytu­acji, gdy moja łaj­ba nie ma zamo­co­wa­ne­go sil­ni­ka?

W tym przy­pad­ku też nie uchy­lisz się od kary. Pro­wa­dząc w ruchu wod­nym sta­tek lub inny obiekt pły­wa­ją­cy nie­bę­dą­cy pojaz­dem mecha­nicz­nym w sta­nie nie­trzeź­wo­ści, po uży­ciu środ­ka dzia­ła­ją­ce­go podob­nie do alko­ho­lu lub pod wpły­wem środ­ka odu­rza­ją­ce­go pod­le­gasz karze grzyw­ny - tak sta­no­wi art. 35 usta­wy z dnia 18 sierp­nia 2011 r. o bez­pie­czeń­stwie osób prze­by­wa­ją­cych na obsza­rach wod­nych. Takie postę­po­wa­nie pro­wa­dzi się na pod­sta­wie usta­wy z dnia 24 sierp­nia 2001r. — Kodeks postę­po­wa­nia w spra­wach o wykro­cze­nia.

Pamię­taj!

Powyż­sze uwa­gi doty­czą osób, któ­re kie­ru­ją jach­tem. Oso­by będą­ce jedy­nie pasa­że­ra­mi, nie muszą  z tą trzeź­wo­ścią pil­no­wać się tak rygo­ry­stycz­nie. Będąc jed­nak kie­row­ni­kiem impre­zy jesteś odpo­wie­dzial­ny za bez­pie­czeń­stwo zało­gi, a cięż­ko jest utrzy­mać pija­ną zało­gę w ryzach. Zale­ca się zatem wpro­wa­dze­nie pew­nych rygo­rów. Ste­ro­wać łaj­bą powin­na trzeź­wa oso­ba, któ­ra ma odpo­wied­nie upraw­nie­nia.

Zobacz również

Na wodzie bez alkoholu. Nowe przepisy.

Tematyka: alkohol na jachcie, czy można pić alkohol pływając na jachcie, odholowanie jachtu, odholowanie łódki, blog prawniczy, blog żeglarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Paulina Poszytek - prawodlazeglarzy.pl

2018-01-16 17:42:26

Jeśli masz wątpliwości czy wystarczy tłumaczenie, że jacht jest w dryfie - nie pij. Z doświadczenia wiem, że takie tłumaczenie nie przejdzie. Jeśli jest więcej niż jedna osoba na jachcie można wybronić się procedurą karną. Każda z osób zeznaje, że to ona prowadziła jacht. Postępowanie powinno się umorzyć ze względu na brak możliwości wykrycia sprawcy, przy ewentualnym daniu zarzutów - osoba odmawia składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Organ nadal nie wie kto sterował. Na taką zabawę potrzeba czasu - jeśli go masz, baw się.

Elvis

2017-12-18 12:51:08

Zgodnie z obecnymi przepisami, nie ma zakazu picia alkoholu na jachcie ale po za obszarami wodnymi czyli powyżej jednej mili od brzegu morskiego. Do jednej mili od brzegu są kary. A więc trzeba wytrzeźwieć na morzu i można wracać na ląd. Ewentualne pobieranie krwi na lądzie musi być zgodne z przepisami: Kodeks postępowania cywilnego DZIAŁ III. DOWODY Rozdział 2. Postępowanie dowodowe Art. 306. Pobranie krwi w celu jej badania może nastąpić tylko za zgodą osoby, której krew ma być pobrana, a jeżeli osoba ta nie ukończyła trzynastu lat lub jest ubezwłasnowolniona całkowicie - za zgodą jej przedstawiciela ustawowego. Czyli osoba musi wyrazić zgodę ale musi jeśli nie chce, w/w przepis to reguluje

Kemik 89

2017-07-30 16:50:48

Pytanie! A co jeżeli stanę w dryfie i policja stwierdzi że jestem po spożyciu ale przecież nie prowadzę jachtu?

Paulina Poszytek - prawodlazeglarzy.pl

2017-06-28 12:49:27

Trafny wpis:) Nic dodać nic ująć.

Marian Holownia

2017-06-14 01:30:14

"Prowadząc w ruchu wodnym statek lub inny obiekt..." prowadzący nie może mieć we krwi i w wydychanym powietrzu tzw. "procentów". Wniosek nasuwa się sam: na postoju prowadzący może mieć owe "procenty". Co możemy uznać za postój: w porcie, na kotwicy, na biwaku lub w trzcinach przybrzeżnych? Ale nie jest ważnym co my będziemy uważali za postój czyli przerwę w "prowadzeniu w ruchu statku lub innego obiektu...". Najważniejsza jest interpretacja policji. Jak w anegdocie: lekarz odprowadza wyleczonego pacjenta do furtki szpitalnej. Pacjent na widok kota wpada w panikę. "Przecież pan wie,że nie jest pan myszą"-przekonuje lekarz. "Tak ja wiem i pan doktor wie ale czy KOT wie!!!" Pozdrawiam, gratuluję pomysłu na tę stronę. Marian

Facebook User Timeline

Close
http://www.babysittingcert.com