Prawo dla żeglarzy Paulina Poszytek

To cię może zasko­czyć 🙂 Prze­pis nowe­go roz­po­rzą­dze­nia w spra­wie upra­wia­nia tury­sty­ki wod­nej (z kwiet­nia 2013 r.) mówi, że patent żegla­rza jach­to­we­go uzy­sku­je oso­ba, któ­ra ukoń­czy­ła 14. rok życia i zda­ła egza­min z wyma­ga­nej wie­dzy i umie­jęt­no­ści. Jak widzisz, nie ma tu sło­wa o uprzed­nim zali­cze­niu kur­su żeglar­skie­go. Zatem nie jest on obo­wiąz­ko­wy. Wystar­czy, że na egza­mi­nie wyka­rzesz się wyma­ga­nią wie­dzą i umie­jęt­no­ścia­mi. Ale czy rezy­gna­cja z kur­su jest dobrym pomy­słem?

 

Zli­kwi­do­wa­no obo­wią­zek szko­leń, czy­li do egza­mi­nu możesz przy­stą­pić nie­za­leż­nie od tego czy odby­łeś kurs, czy żeglo­wać uczył cię tyl­ko tata, czy kum­pel.  Jeśli uwa­żasz, że masz wszel­ką wyma­ga­ną wie­dzę, naby­tą bez uczest­nic­twa w kur­sie, pró­buj zdać egza­min. Komi­sja dokład­nie zwe­ry­fi­ku­je two­je umie­jęt­no­ści.

Ale pamię­taj, że uzy­ska­nie upraw­nień to jed­nak dopie­ro począ­tek żeglar­skiej dro­gi. Mało więc praw­do­po­dob­ne, że bez odpo­wied­nie­go kur­su, czy porząd­ne­go, prak­tycz­ne­go przy­go­to­wa­nia poza kur­sem,  sta­niesz się dobrym żegla­rzem. Wie­le osób pod­kre­śla, że samo ukoń­cze­nie kur­su i zda­nie egza­mi­nu nie jest wystar­cza­ją­ce do tego, by na pokła­dzie czuć się pew­nie. Pamię­taj, że woda i wiatr to żywio­ły, a ty odpo­wia­dasz za bez­pie­czeń­stwo osób pły­ną­cych z tobą. Nie od razu więc sta­niesz się samo­dziel­nym żegla­rzem.

Do tego potrze­ba wie­lu godzin prak­ty­ki, pod okiem bar­dziej doświad­czo­nych. Dla­te­go jeśli nie mia­łeś czę­stych oka­zji uczyć się od wpra­wio­nych żegla­rzy, lepiej zacząć od solid­ne­go kur­su, gdzie naj­pierw przy­swo­isz teo­rię i spraw­dzisz tę wie­dzę w prak­ty­ce, na wodzie. Tam możesz pozwo­lić sobie na błę­dy — czu­wa­ją nad tobą instruk­to­rzy. Ponad­to ofer­ta kur­sów jest bar­dzo róż­no­rod­na — są kur­sy odby­wa­ją­ce się w week­en­dy, nie­któ­re moż­na zali­czyć pod­czas rej­sów szko­le­nio­wych, a teo­rii uczy się w sys­te­mie e-lear­nin­go­wym. Zatem na pew­no znaj­dziesz coś dla sie­bie.
Kolej­nym kro­kiem, już po uzy­ska­niu paten­tu, powin­no być żeglo­wa­nie z oso­ba­mi z dłuż­szym sta­żem. Dopie­ro po tym, kie­dy będziesz już wpra­wio­ny w bojach, będziesz mógł z czy­stym sumie­niem zapro­sić zna­jo­mych laików na pokład.

Zobacz również

Tematyka: patent żeglarski, patent żeglarza jachtowego, egzamin na patent żeglarza jachtowego, blog prawniczy, blog żeglarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Paulina Poszytek

2016-07-16 23:54:46

Zgadzam się :)Poza tym na kursie można poznać fajnych ludzi.Pozostaje mi życzyć ciekawego kursu i szybkiego zdobycia patentu! Pozdrowienia

Dominik

2016-07-16 13:31:53

Mam zamiar ukonczyc kurs na patent zeglarza jachtowego pomimo ze bede plywal lodziami nie wymagajacych tego papierka, Bedac zoltodzobem uwazam ze nie powinno sie wyplywac bez podstawowych umiejetnosci zeglowania, moim zdaniem te przepisy sa troszke nieodpowiedzialne. Kazdy musi miec odpowiednie uprawnienia bo o tragedie nie trudno,ale moge sie mylic. Pozdrawiam Wszystkich poczatkujacych, i do zobaczenia za mazurkich jeziorach.:))))))))

Marika

2015-03-09 18:28:33

Ooo nie miałam pojęcia, że kurs na patent żeglarza jachtowego nie jest obowiązkowy! Dobrze, że trafiłam na ten wpis. chociaż chyba się zgadzam, że lepiej go ukonczyć. W końcu to sporo rzeczy do nauki.

Facebook User Timeline

Close
http://www.babysittingcert.com