Przygotowałam szybkie podsumowanie wpisów dotyczących patentu żeglarza jachtowego. Metodą pytanie-odpowiedź wyjaśniam najbardziej nurtujące was zagadnienia, dotyczące przebiegu egzaminu na patent żeglarza jachtowego.
- Jakie warunki muszę spełnić, by móc przystąpić do egzaminu na patent żeglarza jachtowego?
Musisz mieć ukończony 14. rok życia i spełniać wymogi niezbędne do uprawiania turystyki wodnej, które określa Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej. Listę wymagań znajdziesz też tutaj. Obejmuje ona zagadnienia teoretyczne i umiejętności praktyczne. Dodatkowo musisz przedstawić dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej (50 zł; obniżka 50% przysługuje uczniom i studentom w wieku do 26 lat).
- Ukończyłem kurs 3 lata temu, ale nie przystąpiłem do egzaminu. Czy nadal mogę to zrobić?
Tak, oczywiście. Przepisy nie wymagają ukończenia kursu żeglarskiego przed przystąpieniem do egzaminu na patent. Zatem jeśli nadal spełniasz wymogi co do umiejętności i wiedzy, możesz przystąpić do egzaminu.
- Ile wynosi opłata za egzamin?
Obowiązkowa opłata za przeprowadzenie egzaminu na patent żeglarza jachtowego wynosi 250 zł. Jeśli jesteś uczniem lub studentem i masz do 26 lat to płacisz 50% tej kwoty.
- Gdzie i kiedy odbywają się egzaminy na patent żeglarza jachtowego?
Za organizację i przeprowadzenie egzaminu jest odpowiedzialny Polski Związek Żeglarski. Egzaminy odbywają się mniej więcej od marca do października. Na stronie http://egzaminy.pya.org.pl/ zajdziesz formularz, za pomocą którego wyszukasz terminy najbliższych egzaminów. Pamiętaj, że egzaminy odbywają się w różnych miastach w danym miesiącu.
- Jakie warunki muszę spełnić przed przystąpieniem do egzaminu?
Informacje o wymaganiach i dokumentach znajdziesz w tym wpisie.
- Jak wygląda egzamin na patent żeglarza jachtowego?
Składa się on z 2 części — teoretycznej i praktycznej. Każda część jest oceniana osobno, ale aby zdać musisz uzyskać pozytywne oceny z obu!
- Jak wygląda część teoretyczna egzaminu na patent żeglarza jachtowego?
Ta część egzaminu to pisemny test jednokrotnego wyboru. Składa się z 75 pytań. Masz 90 minut na udzielenie odpowiedzi.
- Ile poprawnych odpowiedzi muszę udzielić, aby zaliczyć część teoretyczną?
Możesz pomylić się tylko 10 razy, ponieważ aby otrzymać pozytywny wynik z części teoretycznej musisz poprawnie odpowiedzieć na 65 pytań z 75.
- Jakie pytania będą na teście?
Lista zagadnień wymaganych na obu częściach egzaminu znajduje się tutaj.
- Jak wygląda część praktyczna egzaminu na patent żeglarza jachtowego?
Część praktyczna polega na wykonaniu zadań wskazanych przez komisję przeprowadzającą egzamin. Polegają one na manewrowaniu jachtem.
- Jak uzyskać pozytywny wynik z części praktycznej?
Za pozytywny wynik egzaminu praktycznego uważa się prawidłowe wykonanie wszystkich elementów wskazanych przez egzaminatora do wykonania. Natomiast możesz 1 raz powtórzyć źle wykonany element.
- Kto przeprowadza egzamin?
Egzamin na patent żeglarza jachtowego przeprowadza komisja. Składa się ona z przewodniczącego i sekretarza, a dodatkowo w skład komisji mogą wchodzić członkowie (od 1 do 3) oraz członek wskazany przez ministra.
- Nie mogłem przyjść na egzamin, a uiściłem już opłatę. Czy muszę płacić za kolejny termin?
W tym przypadku możesz przystąpić do egzaminu w innym terminie wyznaczonym przez komisję egzaminacyjną, bez ponownego uiszczania opłaty.
- Nie zaliczyłem egzaminu. Kiedy mogę przystąpić do niego powtórnie?
Możesz przystąpić do egzaminu w każdym innym terminie (tak, jak zrobiłeś to poprzednim razem). Jednakże musisz ponownie uiścić opłatę egzaminacyjną. Zaliczyć musisz jeszcze raz obie części egzaminu — teoretyczną i praktyczną.
- Zdałem. I co dalej?
Pozostaje ci złożyć wniosek o wydanie patentu żeglarza jachtowego. Całą procedurę opisałam w tym wpisie.
Życzę powodzenia w zdobywaniu umiejętności i zdania egzaminu!
adw. Paulina Poszytek
Zobacz również
Tematyka: patent żeglarski, patent żeglarza jachtowego, egzamin na patent żeglarza jachtowego, blog prawniczy, blog żeglarski
Komentarze
2019-11-06 08:46:19
Hej dzięki za post !
2017-06-28 12:45:24
No to problem z pytaniami na dzień dzisiejszy jest rozwiązany. Wpis bez wątpienia będzie pomocny dla przyszłych zdających. Pozdrawiam Tańczący z Wiatrami
2017-06-20 15:03:28
PZŻ wydaje patenty (jako czynność techniczna) ale aktualnie (poprzez OZŻ i współpracujące z nimi szkoły) prowadzi już mniejszość egzaminów i następuje dalszy wyraźny trend spadkowy. Egzaminy prowadzą "podmioty upoważnione". Jest już ich około stu a lista dostępna jest na stronie MSiT (Sport>Egzaminy żeglarskie). Wycinek bazy pytań (aczkolwiek bez odpowiedzi) jest na stronie PZŻ.
2016-10-11 14:43:01
Niestety nie znam żadnych stron, ani aktów prawnych, w których byłyby zawarte pytania wraz z odpowiedziami. Nie słyszałam także o ich powszechnej dostępności.
2016-08-24 18:35:42
czy są dostępne odpowiedzi na pytania na egzamin
Dodaj komentarz