2
marzec
2016
Było już o pływaniu po śródlądziu, teraz trochę o pływaniu morskim. Uwielbiam spędzać urlopy nad morzem, przebywając na łajbie. Polecam aktywne spędzanie urlopów. Żeglowanie po morzu znacznie różni się od pływania śródlądowego. Dla mnie – ma równie dużo uroku. Dlatego Sylwestra spędzam na rejsie morskim. Nie jako kapitan lecz jako załogant.
Spełniam wymagania ustawowe, które pozwalają zdobyć uprawnienia starszego sternika jachtowego. Dlaczego uprawnień jeszcze nie zrobiłam? Stoję na stanowisku, że do tego potrzeba porządnego kursu. Na to jednak brak czasu – albo odbywanie kursu albo urlop wraz ze znajomymi. Ja, póki co, wybierałam tę drugą opcję 🙂 Ale ty, jeśli masz chęci, możesz zrobić uprawnienia jachtowego sternika morskiego. Przeczytaj, co musisz po kolei zrobić.
Wymagania na jachtowego sternika morskiego
Patent może zdobyć osoba, która:
1) ukończyła 18 rok życia
2) odbyła co najmniej dwa rejsy po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi
3) zdała egzamin z wymaganej wiedzy i umiejętności
PAMIĘTAJ: 200 godzin żeglugi nie musisz odbyć podczas kursów. Prywatne, koleżeńskie wypady także zalicza się do rejsu, o którym mowa w pkt. 2). Każdy sternik, z którym pływasz ma możliwość wystawienia zaświadczenia. W zaświadczeniu wskaże ile godzin żeglugi odbyłeś podczas rejsu.
Jakie uprawnienia ma jachtowy sternik morski?
Osoba posiadająca patent jachtowego sternika morskiego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych:
1) po wodach śródlądowych
2) o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich.
Egzamin
Spełniasz wszystkie powyższe warunki? Zgłoś się na egzamin. Egzamin jest odpłatny. Opłata wynosi 350 zł. Egzamin na patent jachtowego sternika morskiego składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Część teoretyczna jest pisemna i składa się z testu jednokrotnego wyboru z 75 pytaniami oraz zadań nawigacyjnych. Zadania przygotowuje komisja. Czas przeznaczony na część teoretyczną to 120 minut.
Część praktyczna obejmuje wykonanie przez komisję elementów egzaminacyjnych określonych indywidualnie dla każdego zdającego przez komisję. Są sprawdzane wybrane elementy, dotyczące manewrowania jachtem np. podejście do człowieka, zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, wpłynięcie do portu. Ważne! Do każdego manewru dobrze naucz się komend. Podczas szkoleń zostaniesz nauczony jak prawidłowo je wymawiać.
Kiedy zdasz egzamin?
Egzamin jest zdany kiedy uzyskasz pozytywny wynik z części praktycznej i teoretycznej. Część teoretyczna jest zdana jeśli udzielisz prawidłowo 65 odpowiedzi testowych oraz prawidłowo rozwiążesz zadanie. Część praktyczna jest zaliczona kiedy prawidłowo wykonasz wszystkie elementy wskazane przez egzaminatora.
Pamiętaj: W trakcie części praktycznej dopuszcza się jednokrotne powtórzenie źle wykonanego elementu.
Patent
Jeśli zdasz egzamin i spełniasz warunki formalne jako osoba uprawniona do otrzymania patentu jachtowego sternika morskiego, otrzymujesz patent. Niestety tutaj też trzeba zapłacić. Za wydanie patentu pobiera się opłatę w wysokości 50 zł. Nie zapomnij o zrobieniu zdjęcia, będzie ono na patencie.
Teraz komunikat dla studentów do 26 roku życia. Jako uprzywilejowana grupa społeczna dostaliście rabat od Ministra Sportu i Rekreacji. Opłata egzaminacyjna oraz za wydanie patentu jest obniżona o 50%.
Jachtowy sternik morski — to brzmi dumnie 🙂 Powodzenia!
Zobacz również
Tematyka: sternik, jachtowy sternik morski, patent, prawo dla żeglarzy, patenty żeglarskie
Komentarze
2020-04-14 11:55:23
Super wpis, przydatne informacje. Ja zaranie pływam na wodach śródlądowych, ale nie mogę się doczekać kiedy wypłynę na morze. Jeżeli ktoś szuka Szkoły żeglarstwa i sportów wodnych to z całego serca polecam Master Jachting. Super ludzie i super atmosfera. https://www.masterjachting.pl/
2018-02-27 11:42:08
starszego sternika jachtowego? Możesz poprawić ten fragment?
Dodaj komentarz