13
sierpień
2015
Zaostrzone zostały przepisy regulujące kwestie spożywania alkoholu przez osoby sterujące statkami i innymi obiektami pływającymi, niebędącymi pojazdami mechanicznymi. A to za sprawą nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Karze grzywny podlega już osoba w stanie po użyciu alkoholu. Słowem — możesz wypić jeszcze mniej.
Nowe przepisy
Od 25 czerwca 2015 roku obowiązuje nowe brzmienie art. 35 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych:
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny.
Wcześniej przepis ten mówił o stanie nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub stanie pod wpływem środka odurzającego.
Przypominam: stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0.5 promila.
Zatem obecnie wystarczy jedyne 0,2 promila we krwi, żeby zostać ukaranym karą grzywny (wcześniej do 0,5 promila).
Ile więc mogę wypić?
Ustawodawca najwyraźniej postanowił jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Możesz więc napić się jeszcze mniej. A najlepiej wcale. Dlaczego? Ponieważ bardzo łatwo przekroczyć te 0,2 promila. Stężenie alkoholu we krwi zależy oczywiście od bardzo wielu czynników, takich jak na przykład rodzaj trunku (zawartość etanolu), czas picia, waga i szybkość metabolizmu spożywającego itd. Jednak różne testy wykazują, że dorosłemu mężczyźnie, do przekroczenia 0,2 promila, wystarczy jedno piwo.
1 piwko i narażasz się na grzywnę oraz pokrycie kosztów odholowania jachtu. Nie warto, prawda?
Co dzieje się ze statkiem?
Statek lub inny obiekt pływający może być usunięty z obszaru wodnego, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób (bo na przykład reszta uprawnionych osób z załogi też jest w stanie po użyciu alkoholu). Więcej o tym zagadnieniu we wpisie dotyczącym holowania.
Pamiętaj:
- przepisy ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych mówią o prowadzeniu w stanie po użyciu statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym. Zatem dotyczą nie tylko łódek, czy bezsilnikowych jachtów, ale również kajaków, pontonów, rowerów wodnych itp.
- mowa tu o stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Odpowiedzialność zachodzi więc również po użyciu innych substancji.
- jeśli badanie wykaże, że prowadząc obiekt pływający niebędący pojazdem mechanicznym, miałeś we krwi co najmniej 0,2 promila, zostaniesz ukarany grzywną.
- w przypadku prowadzących w ruchu wodnym pojazd mechaniczny, obowiązują przepisy kodeksu wykroczeń (stan po użyciu alkoholu) i kodeksu karnego (stan nietrzeźwości).
- przepisy mówią o prowadzeniu obiektu pływającego. Zatem dotyczą one sternika, a nie pozostałych osób z załogi.
Zobacz również
Tematyka: alkohol na jachcie, czy można pić alkohol pływając na jachcie, blog prawniczy, blog żeglarski
Komentarze
2019-03-26 19:46:12
Zgadzam się z Tobą i powtarzam to bardzo bardzo często:)
2018-06-18 21:06:40
Rozumiem, że sternikim jest ta osoba, która jest wlasnie przy sterze - oczywiscie z upawnieniami i to ona musi byc trzeźwa. Czy są jakies konsekwencje prawne dla osoby będącej pod wpływem alkoholu, na którą jest spisana umowa czarteru jachtu, ale ta osoba nie jest aktualnie sternikiem - steruje inna osoba z uprawnieniami?
2018-05-15 13:19:35
> przepisy mówią o prowadzeniu obiektu pływającego. Zatem dotyczą one sternika, a nie pozostałych osób z załogi. Wydaje mi się, że słowo "sternik" jest tutaj mylące. Prowadzący jacht nie musi trzymać steru.
2018-01-16 17:16:28
To tak jakbyś w zaparkowanym na poboczu samochodzie (gdzie do domu jest daleko), siedząc na miejscu kierowcy spożywał alkohol. Ciekawy nie wystarczające będą tłumaczenia, że ja tylko siedzę w samochodzie albo ja tylko siedzę na zakotwiczonej łódce. Spożywanie alkoholu możesz ryzykować na własną odpowiedzialność. Najlepiej zabierz na ryby osobę nie spożywającą alkoholu - niech ona będzie skiperem na twojej rybackiej łodzi :P.
2018-01-16 17:10:18
Zakaz spożywania alkoholu dotyczy osoby sterującej jachtem. Nie ryzykowałabym wypłynięcia w morze powyżej jednej mili i zrobienia imprezy na jachcie. Służby mogą do nas dopłynąć. Nie wystarczające będzie wtedy tłumaczenie, że jestem ponad jedna mile od brzegu. Elvis do 12 mil morskich masz terytorium kraju.
Dodaj komentarz