Jeśli zamierzasz kupić jacht, na pewno zastanawiasz się, czy będziesz musiał go zarejestrować we właściwym urzędzie. I oczywiście za to zapłacić. Ale, być może w Twoim przypadku, nie będzie istniał obowiązek rejestracji jachtu. Przepisy wyraźnie wskazują jakie jachty muszą być rejestrowane.
W tym artykule omawiam kwestie rejestracji jachtów śródlądowych. Rejestracji jachtów morskich poświęcę osobny wpis.
Jakie jachty NIE muszą być zarejestrowane?
Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, statki polskie, używane wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru statków używanych wyłącznie do celów sportowych lub rekreacyjnych. Dalej jest wyjaśnienie, które jachty żaglowe i które jachty motorowe podlegają obowiązkowi rejestracji.
Obowiązkowi rejestracji nie podlegają więc:
- śródlądowe jachty żaglowe o długości kadłuba do 12 m
- śródlądowe jachty motorowe o napędzie mechanicznym o mocy silników do 15 kW
- jednostki napędzane wyłącznie siłą ludzkich mięśni, używane wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji (np. popularne łódki wiosłowe używane przez wędkarzy).
Pamiętaj, że nadal mowa jest o jachtach, które służą wyłącznie do do celów sportowych lub rekreacyjnych.
Czy mogę zarejestrować jacht, który nie podlega obowiązkowi wpisu do rejestru?
Tak. Łodzie zwolnione z obowiązku rejestracji mogą być wpisane do właściwego rejestru na wniosek właściciela. Jeśli chcesz zarejestrować swój jacht, to przepisy gwarantują Ci otrzymanie dokumentu rejestracyjnego.
Jakie jachty śródlądowe podlegają wpisowi do rejestru?
Analogicznie — obowiązek wpisu do rejestru statków dotyczy:
- śródlądowych jachtów żaglowych (które mogą posiadać pomocniczy napęd mechaniczny) o długości kadłuba powyżej 12 m
- śródlądowych jachtów motorowych o napędzie mechanicznym o mocy silników większej niż 15 kW
W tym miejscu jeszcze raz przypominam, że chodzi o jachty śródlądowe, używane wyłącznie do celów sportowych lub rekreacyjnych.
Formalności przy rejestracji jachtu
Zarejestrowanie jachtu wiąże się niestety z koniecznością załatwienia papierkowej roboty i poniesieniem opłat. Całe szczęście jest to tylko jednorazowe działanie. Rejestr jachtów żaglowych jest prowadzony przez Polski Związek Żeglarski, a jachtów motorowych przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Natomiast jednostkami odpowiedzialnymi za rejestrację jachtów śródlądowych są Terenowe Organy Rejestracyjne PZŻ oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.
Aby przejść przez całą procedurę rejestracji statku, musisz przede wszystkim przygotować odpowiedni wniosek. Możesz przygotować go samodzielnie lub skorzystać z gotowego wzoru.
Pobierz go tutaj - wniosek pobrany ze strony Polskiego Związku Żeglarskiego.
W kolejnych wpisie, dotyczącym rejestracji jachtu, wyjaśniam co powinien zawierać wniosek i jakie są opłaty rejestracyjne.
Zobacz również
Tematyka: rejestracja jachtu, wniosek o wpis statku do rejestru statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji, opłata za wpis statku do rejestru
Komentarze

2018-07-20 16:18:37
Czy jachty motorowe do 12 M i napędzie o mocy większej jak 75 Kw muszą odnawiać tzw. klasę co 5lat?
Dodaj komentarz